O Gastronomii wiemy wszystko

Wybieramy wałkownice do ciasta

Większość z nas patrząc na urządzenia gastronomiczne, uwagę zwraca na sprzęty chłodnicze czy też te służące obróbce termicznej. Na pewno większej wagi nie zwracamy tutaj uwagi na wałkownice do ciasta. Te w pizzerii są jednak niezbędne, choć oczywiście powinny się one znaleźć na wyposażeniu gastronomicznym również i innych tego typu lokalów. Jak w związku z tym zabrać się za ich wybór?

Parametry

W pierwszej kolejności trzeba się rzecz jasna odnieść do parametrów takiej wałkownicy. Na pewno bardzo ważne jest tutaj to, aby takie urządzenia wchodzące w skład wyposażenia gastronomicznego dawały możliwość przygotowywania ciasta o różnej grubości. To jednak nie wszystko. Nie można zapomnieć też i o tym, aby takie wałkownice były także łatwe w utrzymaniu w czystości. Nie da się bowiem ukryć, że urządzenie to musi być czyste, a więc najlepiej, jeśli jego czyszczenie nie będzie sprawiało wielu problemów i co za tym idzie, zajmowało wiele czasów.

Jakość

Weźmy jeszcze pod uwagę kwestię wykonania takiego urządzenia będącego na wyposażeniu gastronomicznym. Wprawdzie wielu z nas przy jego wyborze kieruje się tylko i wyłącznie ceną to jednak obok jakości wykonania nie można przejść obojętnie. Najlepiej jeżeli taki sprzęt jest wykonany ze stali nierdzewnej. Poza tym szczególnie chronione powinny być ich łożyska, które zabezpieczyć trzeba przed pyleniem. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na możliwość modyfikowania takiego urządzenia, na przykład w przyszłości wzbogacając je o system wycinania, który także może się nam przydać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.