O Gastronomii wiemy wszystko

Piec do pizzy – zalety

Wybudowanie włoskiego pieca do pizzy to ogromny wydatek dla każdego restauratora. Aby element mógł powstać i być używany przez pracowników, musi spełniać szereg wymogów. Liczne utrudnienia zniechęcają właścicieli do wybudowania ceglanej konstrukcji.

Czy warto zainwestować w piec do pizzy ?

Mówi się, że piec do pizzy to obowiązkowe wyposażenie każdej pizzeri i włoskiej restauracji. Jego zamontowanie jednak przysparza dodatkowych kosztów, więc nie każdy decyduje się na jego wybudowanie. Należy jednak wspomnieć o kilku niewątpliwych zaletach posiadania kamiennego pieca. Jako tylko niektóre z nich podaje się :

– oryginalny wygląd restauracji. Piec nada knajpie prawdziwie włoski charakter, oprócz swojej praktycznej funkcji, będzie też ozdobą, która przyciągnie wielu gości do lokalu

– wypiekanie w tym urządzeniu spowoduje, że jakość serwowanych dań bardzo się poprawi, ponieważ będą one smakiem i aromatem przypominać dania śródziemnomorskie.

Piec do pizzy – możliwość wypieku innych dań 

Według powszechnie panującej opinii w piecu do pizzy piecze się tylko włoski specjał. To nieprawda. Zamontowany i podgrzewany kamienny otwór jest świetną okazją na urozmaicenie menu restauracji. Oprócz zbożowego placka, piec w nim można różne zapiekanki, dania z owocami morza, bułki i niektóre z ciast.  

Niektórzy postrzegają pizzę jako niezdrowe jedzenie. Warto jednak wspomnieć, że placek drożdżowy z dodatkami wypiekany w odpowiednim piecu ze świeżymi składnikami jest niskokaloryczny i co najważniejsze – zdrowy. Odpowiedniej klasy pomidory, wartościowa oliwa z oliwek, szynka długodojrzewająca, sałata i rukola – to tylko niektóre składniki prawdziwej włoskiej pizzy wypiekanej w specjalnym piecu.

Droższa czy tańsza wersja ?

W zależności od charakteru bistro, istnieją trzy najpopularniejsze wersje pieca :

– gazowy – upieczemy w nim kilka zbożowych placków jednocześnie, jednak często ulega awarii, podczas których niezbędna jest pomoc specjalisty