O Gastronomii wiemy wszystko

Lampa owadobójcza sposobem na szkodniki

Sprzęt gastronomiczny to nie tylko wszystkie urządzenia wykorzystywane do gotowania, ale także przedmioty, które pozwalają dbać o wysoką jakość produktów, wystawianych dań, jak również o higienę w pracy. Jednym z najczęstszych problemów, z jakimi boryka się szeroko pojęta gastronomia, są szkodniki i owady, które nieustannie szturmują kuchnie i spiżarnie. Z tych właśnie względów różnego rodzaju lokale gastronomiczne, takie jak restauracje czy kawiarnie, które chcą troszczyć się tym samym o swoją renomę, nabywają akcesoria pomocne w walce z niechcianymi owadami. Do takich urządzeń należy lampa owadobójcza.

Lampa owadobójcza, czyli śmiercionośna broń na owady

Lampa owadobójcza to stosunkowo proste w działaniu urządzenie. Jej zadaniem jest zwabienie szkodników i owadów, a następnie ich wyeliminowanie. Lampy owadobójcze zwabiają owady przy pomocy emitowanego światła UV. Owad, który zostanie zwabiony i sądzie na specjalnej metalowej kratce lub innym elemencie lampy, zostaje rażony prądem i spala się. Jest to bardzo skuteczny sposób zwłaszcza na owady latające, takie jak muchy, komary, czy też mole, których nie da się inaczej uchwycić. Urządzenie tego typu znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie nie zaleca się używania szkodliwych i chemicznych środków owadobójczych, a także w miejscach gdzie obecność latających szkodników po prostu nie jest pożądana. Do takich miejsc z całą pewnością zaliczają się wspomniane wcześniej już lokale gastronomiczne.

Inne rodzaje lamp owadobójczych

Warto jednak wspomnieć również o tym, że istnieją różne rodzaje lamp owadobójczych. Oprócz tej rażącej, można się spotkać chociażby z lampą klejową, która posiada specjalną, silnie klejącą siatkę. Zwabione do niej owady, siadając przyklejają się, nie mając możliwości ucieczki. Wadą tych lamp jest jednak fakt, że co jakiś czas należy wymieniać w nich klej. W związku z tym bardzo popularnym rozwiązaniem są lampy owadobójcze uniwersalne, łączące w sobie możliwość zastosowania zarówno siatki rażącej, jak i siatki klejącej. Oprócz nich na rynku spotkać się można także z lampami wiatrakowymi. Działają one w nieco inny sposób, lecz równie skuteczny. Zastosowanym w tego typu lampach mechanizmem jest wiatrak. Wiatrak ten wciąga zbliżone poruszające się blisko owady do specjalnego pojemnika, który zamontowany jest wewnątrz lampy. Wygląd samych lamp może być różny. W sprzedaży są zarówno tradycyjne modele, jak i te ze specjalną, dekoracyjną osłoną, o ciekawej kolorystyce i wzornictwie. Istnieją modele wiszące, a także mniejsze, podłączane bezpośrednio do kontaktu. Wybór jest zatem szeroki i z całą pewnością możliwe jest jego właściwe dostosowanie do swoich własnych oczekiwań i potrzeb związanych z eliminacją owadów i szkodników.