O Gastronomii wiemy wszystko

Czy warto kupić patelnie elektryczną?

Wiele osób kojarzy to urządzenie wyłącznie z restauracjami. W takich miejscach często używa się patelni elektrycznych. Obecnie w sklepach można znaleźć tego typu wyposażenie przeznaczone do kuchni domowych. Patelnia elektryczna może być bardzo dobrym rozwiązaniem, jeśli borykamy się z problemem zbyt małej liczby palników albo zależy nam na tym, aby dania były przez długi czas ciepłe. Jakie zalety posiada patelnia elektryczna?

Ogrom funkcjonalności

Praktycznie każda patelnia elektryczna ma możliwość regulacji temperatury, dzięki temu można ją wykorzystywać nie tylko do smażenia. To urządzenie okaże się nieocenione podczas odmrażania gotowych potraw, duszenia, gotowania, a nawet pieczenia! Z łatwością można odnaleźć w Internecie przepisy na pizzę z patelni elektrycznej, czy inne ciekawe potrawy, których nie można przyrządzić na standardowej patelni.

Długo utrzymuje ciepło

Dzięki szczelności oraz materiałów, z których jest stworzona, patelnia elektryczna zapewni ciepło posiłków przez bardzo długi okres. Atutem jest to, iż bardzo szybko się nagrzewa. Ugotowany obiad może być ciepły nawet przez kilka godzin!

Zabierz ją w podróż!

Jest doskonała podczas wyjazdów. W szczególności tych kempingowych. Za jej pomocą można szybko przygotować danie jednogarnkowe, czy odsmażyć kupne dania. Patelnia elektryczna jest bardzo praktyczna i można jej użyć wszędzie, gdzie jest dostęp do prądu. Doceni to każdy wybierający się w dłuższą podróż.

Bezpieczeństwo i wygoda

Podczas smażenia i gotowania nie trzeba martwić się o poparzenia. Patelnia elektryczna ma nienagrzewające się rączki. Dzięki temu można bez problemu przenieść ją wprost na podstawek znajdujący się na stole. Większość tego typu patelni posiada przezroczyste przykrywki. Pozwala to na kontrolowanie wyglądu i stopnia usmażenia dania bez konieczności zdejmowania przykrywki. Patelnia elektryczna występuje w różnych rozmiarach, należy dobrać go według tego, jak duże posiłki chcemy przygotować. Jednak te urządzenia zawsze są wysokie – dzięki temu można przygotowywać sosy, gulasze i inne potrawy bez obaw zachlapania kuchni.

Koniec z przypalonymi daniami

Patelnia elektryczna posiada specjalną powłokę, która chroni przed przypalaniem i przywieraniem jedzenia. W zależności od modelu stosowane są różne technologie. Jednak każda patelnia elektryczna posiada odpowiednie zabezpieczenie powierzchni uniemożliwiające przypalenie się dania. Powłoka takiej patelni nie tylko sprawia, że dania nie przywierają, ale powoduje, iż jej czyszczenie jest bardzo łatwe. Nie trzeba używać do tego dużo płynu do mycia, czy szorować powierzchni gąbką.

Wybierz model dla siebie

Na rynku dostępne są urządzenia o różnym zastosowaniu. Najpopularniejsza jest patelnia elektryczna uniwersalna. O średniej wielkości, mocy i pozwalająca na przygotowywanie wielu dań. Jednak wymagający domowi kucharze mogą uznać, że taka patelnia elektryczna nie spełnia ich wszystkich potrzeb. Dlatego też mogą wybierać modele o różnej mocy, dodatkowych funkcjach czy patelnie specjalistyczne – do naleśników, elektryczny wok i inne.

Inspirowane: tanake.com.pl – wyposażenie gastronomii