O Gastronomii wiemy wszystko

Rodzaje i zastosowanie zmywarek gastronomicznych

Lokale gastronomiczne z biegiem czasu zyskują w naszym kraju coraz większą popularność. Jedzenie na mieście przestaje być czymś sporadycznym, odświętnym. Staje się codziennością. Dodatkowo często wyjścia do kina czy na spacer kończą się  w kawiarni lub lodziarni. Co za tym idzie, w takich lokalach przybywa pracy, a często zaczyna brakować czasu, który, jak powszechnie wiadomo, jest dla większości z nas towarem deficytowym. Są jednak sposoby na to, aby czas wykonywania pewnych czynności zminimalizować, inwestując go na innych płaszczyznach. Jednym z takich sposobów jest zastąpienie zmywania za pomocą pracy ludzkich rąk przez zmywarki. Oczywiście w tego typu miejscach nie sprawdzą się te, używane w gospodarstwach domowych, ponieważ różnią się one od tych przemysłowych swoją pojemnością, długością cyklu pracy, a także wydajnością. Zmywarka, używana przez pracowników lokali gastronomicznych musi być z całą pewnością urządzeniem szybkim, dokładnym, precyzyjnym, a także niezawodnym i ergonomicznym.

Istnieje kilka rodzajów zmywarek, przeznaczonych do działalności przemysłowej i z całą pewnością należy mieć tego świadomość, przed zakupem jednej z nich. 

Zmywarka kapturowa:

To sprzęt, który będzie idealnie nadawał się do lokali gastronomicznych o średnie bądź dużej wielkości. Jest to spowodowane jego wymiarami, są znacznie większe od standardowych zmywarek, dzięki czemu bez najmniejszych problemów  zdoła pomieścić wszelkiego rodzaju naczynia, patelnie, garnki. Należy także zwrócić uwagę, że im większa pojemność zmywarki, tym większa wydajność pracy. Większa ilość umytych na raz naczyń, to oszczędność energii, czasu czy chociażby środków chemicznych. 

Zmywarka barowa: 

Nazywana jest także zmywarką do szkła. Jak sama nazwa wskazuje tego typu sprzęt świetnie sprawdzi się w barach czy kawiarniach, gdzie idealnie wypolerowane i błyszczące szkliwo stanowi wizytówkę danego miejsca. Przy zakupie tego typu urządzenia, należy pamiętać o tym, że jego wymiary pozwalają przede wszystkim na mycie niewielkich naczyń, typu szklanki, filiżanki, kufle, talerze czy kieliszki. Zatem nie będzie to sprzęt, (w przeciwieństwie do zmywarek kapturowych), pasujący do średnich czy dużych lokali gastronomiczny.

Zmywarka uniwersalna:

Jak wskazuje jej nazwa w zasadzie nadaje się do wszystkiego, mimo, że rozmiarem nie dorównuje zmywarce kapturowej, jest większa niż ta barowa, jest w stanie pomieścić w sobie zastawy obiadowe oraz wysokie przedmioty, wymagające czyszczenia. 

Należy pamiętać, przy wyborze zmywarki, że jak wszystkie sprzęty kuchenne, urządzenie to cechuje się  różnego rodzaju programami czy trybami pracy , na które trzeba zwrócić uwagę i dostosować je, do naszych indywidualnych preferencji – innej temperatury i trybu pracy będzie wymagało delikatne szkło, a innego zabrudzone naczynia.