O Gastronomii wiemy wszystko

Kostkarki do lodu – kompendium wiedzy

Kostkarki do lodu to bardzo popularne urządzenia, które pozwalają na uzyskanie kostek lodu o różnej wielkości i kształcie. Kostkarki można spotkać praktycznie we wszystkich lokalach gastronomicznych, takich jak np. restauracje, kawiarnie, bary, hotele czy dyskoteki.

Jak działa kostkarka do lodu?

Mechanizm działania kostkarki do lodu jest stosunkowo prosty. Po wlaniu odpowiedniej ilości wody do foremki zaczyna działać specjalny system chłodzący, sterowany przez termostat. Mrozi on wodę, a powstałe kawałki lodu zostają uwolnione z foremek. Następnie specjalna łopatka wypycha kosteczki do kapy zamykającej, dzięki czemu odchyla się ona i kawałeczki lodu trafiają do pojemnika. Proces ten trwa nieprzerwanie aż do momentu całkowitego wypełnienia naczynia.

Zakup kostkarek

Dokonując zakupu kostkarki zarówno na użytek domowy, jak i do profesjonalnego lokalu gastronomicznego warto dokładnie przeanalizować dostępną ofertę. Przede wszystkim należy zastanowić się jak często oraz w jakich ilościach potrzebny będzie lód. Od tego uzależniony jest bowiem dobór sprzętu o określonej mocy i wydajności. Z pewnością warto również zwrócić uwagę na głośność działania kostkarki do lodu. Jeżeli kuchnia jest niewielka lub otwarta, najbardziej pożądane będą produkty ciche, niezakłócające pracy i nieuciążliwe dla klientów danej restauracji czy baru. Warto sięgać po kostkarki do lodu produkowane przez zaufane i popularne marki.

Zakup sprzętu tego rodzaju pozwala na przygotowanie dużej ilości kostek lodu w krótkim czasie. Możliwe jest również otrzymanie lodu w niestandardowych kształtach, co znacznie uatrakcyjnia wygląd drinków czy koktajli. Niektóre modele kostkarek są dodatkowo wyposażone w opcję kruszenia lodu.

Typy chłodzenia w kostkarkach do lodu

W kostkarkach standardowo wykorzystywane są systemy chłodzenia wodą lub powietrzem. Nie wpływają one znacząco na cenę i wydajność urządzenia. Maszyny, które chłodzą powietrzem, cechuje dużo mniejsze zużycie wody. Jednak jeżeli kostkarka ma być zamontowana pod blatem kuchennym, warto postawić na wodny system chłodzenia, który zapewnia cichą pracę i minimalne wydzielanie ciepła.

W letnich miesiącach wszyscy sięgają po chłodzone napoje. Właśnie wtedy kostkarki do lodu są najbardziej przydatne. Urządzenia tego rodzaju stanowią alternatywę dla zwykłych woreczków czy tacek do robienia lodu, które umożliwiają mrożenie małych ilości wody. Lód pozwala na schłodzenie dowolnego napoju czy drinka, jest niezbędny podczas przyrządzania mrożonej kawy lub herbaty i znajduje zastosowanie przy przygotowywaniu różnego rodzaju posiłków. Kostkarka do lodu jest więc niezastąpionym elementem wyposażenia każdej gastronomii.